Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2010

Ευάγγελος Π. Βαλάρης
Πάτρα, Greece
Email: e.valaris@hotmail.com

Τετάρτη, 17 Ιουνίου 2009

· ΣΠΟΥΔΕΣ
- Πτυχίο Μαθηματικών, Τμήμα Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αθηνών (1985).
- Διδακτορικό Δίπλωμα Γενικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών – Τομέας Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μηχανικής (2000).
· ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
- Επιστημονικός Συνεργάτης στο ΤΕΙ Πάτρας (2000-Σήμερα). Δίδαξα: Mαθηματικά Ι, Μα­θη­ματικά ΙΙ, Γενικά Μαθηματικά, Οικονομικά Μαθηματικά, Μαθηματικά Επιχειρήσεων, Αναλυτική Γεωμετρία. Παράλληλα, έχω επιβλέψει πτυχιακές εργασίες φοιτητών στα θέματα "Εφαρμογές των Μαθηματικών στην Οικονομία" και "Ομολογιακά Δάνεια".
- Καθηγητής στα Frederick and Cyprus Universities (2007-2009). Δίδαξα: Descriptive Statistics, Statistics I, Probability and Statistics, Linear Algebra with MATLAB, Calculus III.
· ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ
- E. P. Valaris and Κ.Ε. Papadakis : Instability in the 3rd dimension of the extended Stormer problem. Έχει δημοσιευτεί στο περιοδικό Earth, Moon and Planets, 2000, 84, σελ.63-79.
- Μ.A. Leftaki, E. P. Valaris : Families FI and FIII of symmetric and periodic orbits of charged particle moving in the plane of motion of two revolving parallel magnetic dipoles. The Bulletin of the Greek Mathematical Society, 45, 2001, σελ.139-151.

- C. L. Goudas, K. E. Papadakis, E. Valaris: Approximate general solution of 2-degrees of freedom dynamical systems using «les solutions precieuses». Έχει δημοσιευτεί στο περιοδικό Astrophysics and Space Science, 2003, 286, σελ.461-486.
- E. P. Valaris, M. Leftaki: Escape Solutions of Two-Degree of Freedom Dynamical System of the Coupled Non-Linear Double Oscillator with Third Order Potential. Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό WSEAS TRANSACTIONS ON MATHEMATICS, Issue 4, Vol. 5, pp.435-438, April 2006, ISSN 1109-2769
http://www.wseas.org/
- E. P. Valaris, M. Leftaki: Chart of Long Period Solutions of the Two Degree of Freedom Dynamical System of the Coupled Non-Linear Double Oscillator with Third Order Polynomial Potential. Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό WSEAS TRANSACTIONS ON MATHEMATICS, Issue 3, Vol. 6, pp.483-486, March 2007.